اینترنت دانلود منیجرinternet download manager

اینترنت دانلود منیجرinternet download manager
اینترنت دانلود منیجرinternet download managerReviewed by کمک رایانه on Dec 23Rating: 5.0اینترنت دانلود منیجر (Internet Download Manager)اینترنت دانلود منیجر (Internet Download Manager)

همه کاربران اینترنت فکر می کنم با نرم افزار IDM یا اینترنت دانلود منیجر آشنایی داشته باشند. نرم افزاری که برای دانلود فایل از سایتهای مختلف بدلیل کارایی که دارد بسیار پر کاربرد و محبوب در بین کاربران می باشد . همانطور که میدانید خود ویندوز هم قابلیت دانلود انواع فایل از محیط مجازی اینترنت را دارد ولی قابلیت هایی که باعث بهبود عملکرد و بالا تر رفتن سرعت دانلود بشود را دارا نمیباشد که دلیل استفاده از نرم افزارهای دانلود هم همین محدودیت می باشد .
نرم افزار Internet Download Manager دارای قابلیت های زیادی می باشد که قصد دارم در ادامه به طور کامل برای شما آموزش بدهم تا بیشتر با کاربرد این نرم افزار آشنا بشوید . جالب است بدانید خود سایت Internet Download Manager دارای یک Help فارسی می باشد که قسمت های مختلف نرم افزار را تشریح کرده است .ولی ما اینجا کمی بازتر میکنیم تا برای دوستان نابینا هم سادتر باشد  روش کار با این نرم افزار البته وقتی این نرم افزار را دانلود کردید که معمولا ما کرک شده آن را دانلود میکنیم!!!!درست است که کار بدی است ولی در این دیار شما چیز درست می یابید که این باشد نخست باید قانون رایت درست باشد که نیست!!!بعد برویم سراغ چیزهای دیگر.خوب شما فرض میکنیم نرم افزار را از نمایندگی خریده اید!!!!

[divider]

1. بعد از نصب نرم افزار را اجرا کنيد . در صورتيکه نرم افزار براي بار اول اجرا شود با پنجره خوش آمدگويي و يک راهنمايي مختصر در مورد نرم افزار براي شما فعال مي شود .

2. همانطور که مشاهده و گوش میکنید-برای ما نابیناها – کار با اين نرم افزار زياد سخت نيست .ما نابیناها با تب و جهت نماها به این قسمتها دسترسی داریم. در سمت چپ يک سري پيوند وجود دارد که با دسته بندي Categories مشخص شده است .
قسمت All Downloads داراي 5 زير مجموعه مي باشد .
فايل دانلود شده شما در يکي از اين 5 دسته بندي قرار مي گيرد .
در قسمت Unfinished و Finished هم مثل All Downloads داراي 5 زير مجموعه مي باشد . Unfinished برنامه هايي که هنوز دانلود آن تمام نشده است . Finished فايل هايي که دانلود آنها تمام شده است .

در بعضي از سايتها اگر دقت کرده باشيد يک لينک براي دانلود فايل قرار داده شده است . اين برنامه با کليک بر روي آيکون Add URl اين امکان را به شما ميدهد که لينک مورد نظر خودتان را در کادر مورد نظر وارد کرده و با کليک بر روي آيکون OK برنامه شروع به دانلود فايل مورد نظر مي کند .در صورتيکه فايل مورد نظر در وب سايتي هست که بايد قبل از دانلود به آن وصل شويد و اطلاعات کاربري خودتان را وارد کنيد بايد از دو قسمت Login . Password استفاده کنيد .مانند کتابخانه دوستمان در آلمان که وقتی روی لین دانلود کلیک کردید  باید یوزر و رمز عبور را وارد کرده تا بتوانید دانلود کنید.

حالا کلید آلت را بفشارید تا به منو دسترسی داشته باشید که با حرکت به راست و جهتهای دیگر به همه گزینه ها دست رسی خواهید داشت.
3. يکي از قسمت هايي که براي خود من خيلي پر کاربرد است ، سه کليد Resume / Stop / Stop All مي باشد  . کاربرد اين گزينه زماني هست که شما يک فايل را به صورت ناقص دانلود کرده ايد ، مي توانيد با کليک بر روي گزينه Resume ، ادامه فايل را دانلود کنيد يا با کيليک بر روي کليد Stop . Stop All فايل هايي که در حال دانلود است را غير فعال کرده و در يک وقت ديگر به برنامه اجازه بدهيد تا دانلود فايل را ادامه بدهد . اين روش پيشنهاد نمي شود چون در اکثر مواقع اتفاق افتاده است که سرور اجازه دانلود دوباره را به شما نمي دهد .

4 . دو گزينه ديگر در کنار 3 آيکون Resume / Stop / Stop All وجود دارد که احتياج به توضيح اضافي ندارد . از اين دو گزينه براي حذف فايل هاي دانلود شده استفاده مي شود .

5. بر روي گزينه Options کليک کرده تا تنظيمات اين قسمت را براي شما به صورت کامل توضيح بدهم .
تب اول General مي باشد .
launch internet download manager on startup : در صورتيکه مي خواهيد با بالا آمدن ويندوز برنامه اينترنت دانلود منيجر فعال شود تيک اين گزينه را فعال کنيد
.
Run module for monitoring in IE-based browseres : همسان سازي اينترنت دانلود منيجر در مرورگرهايي که بر پايه اينترنت اکسپلورر طراحي شده اند  .
Automatically start downloading of URLs placed to clipboard : در صورتيکه آدرسي را کپي کنيد دانلود فايل به صورت اتوماتيک آغاز مي شود .
use advanced browser integration : اين گزينه تنظيمات پيشرفته براي مرورگرها را فراهم مي کند .

در قسمت Capture downloads from the folowing browsers مي توانيد ليست مرورگرهاي مورد استفاده خودتان را انتخاب کنيد .

6. در صورتيکه مي خواهيد يک کليد از روي کيبرد را براي اجرا يا کنسل کردن دانلود انتخاب کنيد بر روي کليد Keys کليک کنيد  .
این قسمت داراي 2 گزینه  مي باشد .
در صورتيکه گزينه use the following keys to prevent downloading with IDM for any links را انتخاب کنيد مي توانيد با انتخاب يکي از 3 کليد alt / shift / ctrl
و کليک بر روي يک لينک از دانلود آن جلوگيري شود .
با انتخاب گزينه   use the following keys to force  downloading with IDM for any links بر عکس گزينه بالايي مي توانيد يک کليد را براي دانلود يک لينک به نرم
افزار معرفي کنيد .

در قسمت Customize IDM menu items in context menu of browsers مي توانيد فرمت FLV را به ليست فرمتهاي  پيش فرض اضافه کنيد

در قسمت Customize IDM Download panels in browser مي توانيد مشخص کنيد که پنجره نرم افزار در مرورگرها به چه شکل ينمايش داده شود يا در قسمت Show IDM download panel for the folowing types نوع فرمت هايي که مي خواهيد توسط نرم افزار دانلود شود را مشخص کنيد

تب File types در نرم افزار Internet Download Manager
در اين قسمت پسوند يا فرمت هايي که توسط نرم افزار دانلود مي شود ، مشخص شده است . در قسمت dont start downloading مي توانيد مشخص کنيد که چه سايتهايي ، نرم
افزار دانلود منيجر در آن فعال نباشد و شروع به دانلود فايل هاي مورد نظر نکند .در صورتيکه بخواهيد مي توانيد با کليک بر روي کليد Edit list يک سري سايت را
به اين فهرست اضافه کنيد .

تب Save to در نرم افزار Internet Download Manager

در اين قسمت مي توانيد مشخص کنيد که فرمت هاي مورد نظر در چه دسته بندي و در کدام قسمت ذخيره بشوند . بر فرض مثال وقتي گزينه Music را انتخاب مي کنيد فرمتهايي
که هنگام ذخيره در اين شاخه قرار مي گيرد مشخص شده است که مي توانيد با کليک بر روي گزينه Edit آنها را ويرايش کنيد .
در قسمت temporary هم مکان موقت ذخيره فايل ها مشخص شده است .

تب Download در نرم افزار Internet Download Manager

در اين قسمت تنظيمات مربوط به نوار ابزار دانلود در زمان دريافت يک فايل نمايش داده مي شود . 2 گزينه اول مشخص کننده نوار شروع و پايان دانلود مي باشند در صورتيکه
مي خواهيد در شروع و پايان دانلود ويزاردي نمايش داده نشود اين دو قسمت را غير فعال کنيد . 4 گزينه بعدي را به صورت يش فرض قرار بدهيد .
در صورتيکه مي خواهيد مي توانيد در کادر virus آدرس آنتي ويروس را مشخص کنيد تا فايل در حال دانلود را اسکن کند که اين گزينه پيشنهاد نمي شود .
در قسمت If a duplicate download link id added مي توانيد مشخص کنيد که اگر برنامه يا فايلي براي بار دوم دانلود شد، برنامه چه عملي را انجام بدهد . اين قسمت داراي 4 گزينه مي باشد .
گزينه پيش فرض يک کادر محاوره اي به شما نمايش مي دهد تا در مورد تصميمي که در مورد فايلي که براي بار دوم مي خواهد دانلود شود ، مطلع گرديد .
گزينه دوم فايلي که براي بار دوم مي خواهد دانلود شود را با يک نام جديد در کنار فايل اول ، ذخيره مي کند .
گزينه سوم اين امکان را براي شما مقدور مي سازد که فايلي که براي بار دوم دانلود مي شود را بر روي فايل اول جايگزين کند .
اين گزينه اين امکان را براي شما فعال مي کند که ، در صورتيکه فايل اول به صورت کامل دانلود شده است ، يک صفحه به شما نمايش دهد که فايل اول به صورت کامل دانلود
شده و نياز به تکرار دانلود نمي باشد .

تب Connection در نرم افزار Internet Download Manager

در اين تب مي توانيد تنظيمات مربوط به سرعت دانلود را مشخص کنيد که پيشنهاد ميکنم تنظيمات اين قسمت را تغيير ندهيد و اجازه بدهيد خود نرم افزار بسته به سرعت
اينترنت شما فايل مورد نظر را دانلود کند .
در قسمت Download limits مي توانيم محدوديت دانلود براي حجم و ساعت فايل مورد نظر ايجاد کنيم . به عنوان مثال طي مدت 5 ساعت فقط 200 مگابايت فايل دانلود شود.

تب Connection در نرم افزار Internet Download Manager

در اين قسمت مي توانيد يک موزيک يا يک تکه صدا را در حين دانلود فايل  انتخاب کنيد .

تب Dial Up/VPN در نرم افزار Internet Download Manager

در صورتيکه از اينترنت ديال آپ يا VPN استفاده مي کنيد ، مي توانيد مشخصات مربوط به کاربريتان را در اين قسمت وارد کنيد

تب Site login در نرم افزار Internet Download Manager

در صورتيکه اکانتي از سايتي خريداري کرده ايد که فايلي را از سايت مورد نظر دانلود مي کنيد مي توانيد ليست سايتها را در اين قسمت وارد کنيد .

آموزش آيکون Scheduler در اينترنت دانلود منيجر / زمان بندي دانلود در نرم افزار Internet Download Manager
قابل توجه دوستان نابینا اگر از نرم افزار جاوز استفاده میکنید این گزینه را اسکجوال می خواند و اگر از نرم افزار ان ویی دیی ای استفاده میکنید آن را شادیو خواهید شنید .
يکي از قسمتهايي که من هميشه از آن استفاده ميکنم گزينه Scheduler مي باشد . اين گزينه به شما اين امکان را ميدهد که براي فايلهايي که مي خواهيد دانلود کنيد
، يک زمان بندي به دلخواه مشخص کنيد به طوريکه نرم افزار را طوري تنظيم کنيد که بين ساعت 8 تا 12 شب ، فايل مورد نظر دانلود شود .
من قسمت هاي مختلف Schedul را توضيح ميدهم .

در ابتدا يک برنامه زمان بندي با کليک بر روي گزينه New queue با نام دلخواه ايجاد کنيد .
دوستان نابینا با کلید تب حرکت کرده و روی گزینه ها با جهتنماها بروید  وقتی کلید اسبیس را برای چک کردن بزنید یک زبانه باز میشود که با تب به آن خواهید رسید.

One-time downloading : دانلود فايل هايي که در صف دانلود در زمان مشخص قرار داده ايم فقط براي يکبار انجام شود .
Periodic synchronization : دانلود فايل هايي که در صف دانلود در زمان مشخص قرار داده ايم براي چندبار انجام شود .

با انتخاب گزينه Start download on IDM startup تعيين مي کنيد که شروع دانلود فايل هاي موجود در صف دانلود ، همزمان با فعال شدن نرم افزار باشد .

در صورتيکه مي خواهيد به صورت دقيق تعيين کنيد که دانلود فايل در چه روزي ، چه ساعتي و در چه تاريخي فعال شود بايد گزينه Start Download at را فعال و زمان مشخص را انتخاب کنيد

دوستانيکه از اينترنت ADSL استفاده مي کنند مي توانند فايل هاي دانلودي خود را بين ساعت 23 تا 7 صبح تنظيم کنند . براي قطع دانلود در ميان مشخص هم بايد گزينه Stop download at را انتخاب کنيد .البته خودتان چک کنید که زمان دانلود رایگان کی هست تا بعد به بنده بد و بیراه نگویید گفتن این نکته ضروریست که در بیشتر شهرهای ایران دیگر زمان دانلود رایگان به تاریخ بیوسته است!!!حتی دیگر باید خواب اینترنت نا محدود ببینید

با انتخاب گزينه Number of retries for each file if downloading failed مشخص مي کنيد که چند بار تلاش براي دانلود يک فايل صورت بگيرد .
با انتخاب گزينه open the following file when done مشخص ميکنيم که کدام يک از فايل ها بعد از دانلود به صورت اتوماتيک اجرا شوند .
3 گزينه ديگر در پايين صفحه وجود دارد . اولين گزينه ارتباط مودم را قطع مي کند . گزينه دوم برنامه بعد از پايان دانلود بيسته مي شود . گزينه سوم کامپيوتر بعد از دانلود فايل خاموش مي شود .

درباره نویسنده

فناوری اطلاعات و ارتباطات بخشی از زندگی من است و علاقه به آموزش و خدمت به ایران عزیز در هدف برنامه هام است.شادی از آن لحظه های شما ...

مطالب مرتبط