حل مشکل Blue Screen در ویندوز

حل مشکل Blue Screen در ویندوز
حل مشکل Blue Screen در ویندوزReviewed by کمک رایانه on Jul 12Rating: 5.0حل مشکل Blue Screen در ویندوزحل مشکل Blue Screen در ویندوز

مرگ ویندوزقطعا اگر از کاربران سیستم عامی کذایی ویندوز هستید با خطای صفحه آبی یا Blue Screen برخورد کرده اید ، این خطا باعث از کار افتادن سیستم عامل و اجبار به ری استارت شدن سیستم می شود. این خطا را به اسامی مختلف می شناسند که از جمله معروفترین آنها BSOD یا Blue Screen Of Death است که به خطای ایست یا STOP Error هم معروف است. زمانیکه یک اتفاق واقعا جدی برای سیستم عامل ویندوز رخ می دهد این خطا توسط سیستم به نمایش در می آید و ویندوز به طور کامل از کار می افتد. در بیشتر موارد خطاهای صفحه آبی در اثر مشکلات سخت افزاری به وجود می آیند ، اگر در موارد نادری مشکلات نرم افزاری باعث بروز این مشکل بشوند قطعا مشکلات از جانب درایورهایی است که می توانند در لایه Kernel سیستم عامل فعالیت کنند. هر چند تشخیص اینکه بروز چنین مشکلاتی در اثر چه موردی است کار آسانی نیست اما برای برخی از مشکلات معمول صفحه آبی می توان راهکارهایی را ارائه داد ، معمولا هر بار که شما به یک خطای صفحه آبی برخورد می کنید یک کد ایست یا STOP Code به شما نمایش داده می شود که می تواند برای رفع اشکال بسیار به شما کمک کند.

توجه کنید که در برخی اوقات شما فرصت خواندن این STOP Code را ندارید و سیستم بلافاصله بعد از اینکه با مشکل صفحه آبی مواجه می شود Restart می شود. در چنین مواقعی توجه کنید که اگر می توانید وارد سیستم عامل شوید از طریق System Properties و رفتن به تب Advanced و در ادامه انتخاب آخرین دکمه و گزینه disabling the automatic restart on system failure را انتخاب کنید تا در صورت بروز مشکل سیستم عامل شما بصورت خودکار Restart نشود ، همچنین اگر قادر به بوت کردن سیستم عامل نیستید ترجیحا می توانید از طریق کلید F8 در هنگام بوت سیستم و گزینه های موجود در Advanced Boot Option همین کار را انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم به شما لیستی از کارهایی که می توانید بصورت معمول برای رفع مشکل صفحات آبی انجام دهید را با هم مرور و انجام دهیم ، فعلا در خصوص STOP Code های خاصی که در این خطا به شما نمایش داده می شود صحبتی نخواهیم کرد. برخی از مراحل زیر را می توانید براحتی در سیستم عامل فعلی انجام دهید اما برخی از آنها را بایستی از طریق قسمت Safe Mode ویندوز انجام دهید که ممکن است به دلیل بروز خطا نتوانید از آنها استفاده کنید ، به همین دلیل گزینه هایی که در آنها نیاز به استفاده از Safe Mode می باشد را می توانید نادیده بگیرید. معمولا تشخیص دادن خطا با استفاده از جستجوی STOP Code ها کار زمانگیری است اما اکثر موارد با انجام دادن مراحل زیر مشکل شما برطرف خواهد شد. با ما قدم به قدم همراه باشید :

1-مهمترین قدمی که برای رفع خطاهای صفحه آبی می توانید در وهله اول این است که از خودتان سئوال کنید که چه کاری را جدیدا بر روی سیستم انجام داده اید ؟ آیا جدیدا یک سخت افزاری جدید ، یک نرم افزار جدید ، یک درایور جدید نصب کرده اید ؟ یا اینکه درایوری را Update کرده اید یا مجددا نصب کرده اید ؟ اگر یکی از این کارها را انجام داده اید شانس زیادی دارید تا متوجه دلیل بروز خطا شوید ، به احتمال زیاد یکی از کارهایی که انجام داده این باعث بروز این خطاها شده است. کارهایی که انجام داده اید را به حالت اول برگردانید و مجددا تست کنید که دچار خطای STOP Code می شوید یا خیر ؟ بسته به کاری که انجام داده اید می توانید موارد زیر را انجام دهید :

 • با استفاده از Last Known Good Configuration ویندوز را بوت کنید تا کلید های رجیستری و تغییرات درایورها به حالت اول برگردد ، می توانید با استفاده از توضیح زیر در مورد Advanced Boot Options در همین مقاله اینکار را انجام دهید.
 • از قابلیت System Restore سیستم استفاده کنید و تغییرات را به حالت اول برگردانید.
 • از قابلیت Roll Back Device Driver در Device Manager برای بازگردان درایور قبلی استفاده کنید.برای اینکار می تونید به توضیح زیر در مورد Device Manager در همین مقاله مراجعه کنید و اینکار رو انجام بدید.

[toggle title=”Advanced Boot Options” state=”close” ]برای شما هم ممکن است مشکلات متعددی در هنگام Boot سیستم عامل ویندوز سون پیش بیاید که باعث شود سیستم عامل شما به درستی کار نکند یا دچار مشکل شود.برای برطرف کردن مشکلات معمولی که در هنگام فرآیند Boot سیستم به وجود می آید ، مایکروسافت قابلیت را برای ویندوز در نظر گرفته است تا شما بتوانید به راحتی با استفاده از آنها مشکلات معمول Boot را حل کنید. این قابلیت ها که در هنگام Boot سیستم قابل مشاهده هستند به عنوان Advance Boot Options شناخته می شوند.برای ورود به قسمت Advance Boot Options در هنگام بوت سیستم بایستی شما دکمه F8 را بزنید تا وارد این منو شوید. در صفحه ای که مشاهده می شود گزینه هایی وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت .

Advanced Boot Options
 • Repair Your Computer : به معنی تعمیر کامپیوتر می باشد ، با انتخاب این گزینه لیست تنظیمات System Recovery Options به شما نمایش داده می شود. شما می توانید در اینجا مشکلات Startup سیستم و تست های سیستم و همچنین عملیات بازگردانی یا Recovery را انجام دهید. اگر موفق به پیدا کردن گزینه Repair Your Computer در این قسمت نمی شوید ، به این دلیل است که بر روی کامپیوتر شما preinstalled recovery options نصب نشده است یا اینکه مدیر شبکه شما این قابلیت را غیرفعال کرده است. شما همچنین می توانید با استفاده از DVD نصب ویندوز تنظیمات را از طریق DVD انجام دهید.
 • Safe Mode : به معنی حالت ایمن می باشد ، در این حالت سیستم عامل با حداقل نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین حداقل درایورهایی که بایستی بر روی سیستم قرار بگیرند تا سیستم Boot شود بالا می آید.شما در اینجا نمی توانید نرم افزاری را حذف یا نصب کنید ، و محیطی بسیار خوب برای رفع ایرادهایی است که به دلیل وجود سخت افزارهای مشکل دار به وجود می آیند. یکی از ملموس ترین استفاده هایی که می تواند از Safe Mode کرد در هنگام نصب کارت گرافیک جدید و مشکل دار شدن سیستم است ، در این حالت شما می توانید با Safe Mode سیستم را بوت کردن و درایور کارت گرافیک مورد نظر را Roll Back کنید.
 • Safe Mode with Networking: این محیط همان Safe Mode است با این تفاوت که درایورها و نرم افزارهای مورد نیاز جهت دستیابی به منابع شبکه و اینترنت فعال می باشند و شما می توانید در این محیط به شبکه و اینترنت متصل شوید و برای رفع اشکال از آن استفاده کنید.
 • Safe Mode with Command Prompt :با انتخاب این گزینه محیط Safe Mode برای شما به شکل گرافیکی دیگر ظاهر نخواهد شد و فقط شما صفحه Command Prompt را مشاهده می کنید ، برای خارج شدن از این حالت کافیست دستور Exit را در خط فرمان تایپ کنید.
 • Enable Boot Logging: با انتخاب این گزینه یک فایل به نام ntbtlog.txt در هنگام بوت سیستم ایجاد می شود که در آن کلیه فرآیند هایی که بر روی درایورهای سیستم در هنگام بوت انجام شده است نمایش داده می شود ، این گزینه در رفع اشکال های حیاتی و حرفه ای سیستم عامل کاربرد دارد و برای مصارف عادی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • (Enable Low Resolution Video (640 X 480: با استفاده از این گزینه سیستم عامل ویندوز با کارت گرافیک فعلی شما و حداقل Resolution برای تصویر سیستم عامل را بوت می کند ، معمولا زمانیکه سیستم شما در نتیجه عدم پشتیبانی از یک Resolution دچار مشکل شده است ، می توانید از این حالت برای رفع اشکال استفاده کنید. اگر قصد استفاده از یک تلوزیون به عنوان مانیتور را دارید این گزینه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
 • (Last Know Good Configuration (advanced : در هر باز Boot شدن سیستم عامل ویندوز و پس از ورود موفقیت آمیز به ویندوز ، ویندوز از کلیه درایورها و تنظیمات رجیستری دخیل در Boot سیستم یک Backup تهیه می کند ، حال زمانیکه شما در هنگام Boot سیستم و قبل از مشاهده صفحه ورود ویندوز به مشکل بر می خورید ، می توانید با استفاده از این گزینه Backup گرفته شده را به سیستم برگردانید و مشکل Boot سیستم را رفع کنید ، توجه کنید که این قابلیت بعد از ورود به سیستم عامل استفاده ای ندارد.
 • Directory Services Restore Mode: این گزینه در ویندوز سون و ویندوزهای کلاینت بلا استفاده است ، زمانیکه شما بر روی سیستم عامل های ویندوز سرور یک Domain Controller را راه اندازی می کنید و در هنگام نیاز بایستی Backup گرفته شده را بازگردانی کنید ، می توانید با استفاده از این گزینه Backup را بازگردانی کنید و هیچ ارتباطی با سیستم عامل ویندوز سون ندارد.
 • Debugging Mode: این حالت صرفا برای استفاده برنامه نویس های سیستمی و کارشناسان حرفه ای فناوری اطلاعات استفاده می شود و کاربرد چندانی در رفع اشکال های معمول سیستم عامل ندارد.
 • Disable Automatic Restart on System Failure : با انتخاب این گزینه ، در صورتیکه ویندوز شما دچار مشکل شود و خطا رخ دهد ، بلافاصله سیستم Restart نمی شود و شما می توانید محتویات خطا را مشاهده و بر حسب آن اشکال بوجود آمده را برطرف کنید ، بصورت پیشفرض ویندوز بعد از بروز خطاهای حاد مانند Blue Screen ها بلافاصله Restart می شود.
 • Disable Driver Signature Enforcement : مایکروسافت برای سخت افزارهایی که ناشناخته هستند و درایور آنها در وب سایت مایکروسافت ثبت نشده است محدودیت نصب دارد ، با انتخاب این گزینه مایکروسافت به صورت موقت به درایور نامعتبر اجازه نصب بر روی سیستم عامل را می دهد ، در اصطلاح به اینگونه درایورهاUnsigned Driverُ می گویند که با دستور Sigverif می توانید آنها در سیستم شناسایی کنید.
 • Start Windows Normally : همانطور که از نامش پیداست برای بالا آوردن ویندوز بصورت عادی استفاده می شود ، معمولا زمانیکه سیستم عامل شما به درستی خاموش نشده است می توان از این گزینه استفاده کرد.

[/toggle]

[toggle title=”Device Manager” state=”close” ]

سیستم عامل ویندوز شما قاعدتا بر روی یک سری سخت افزارهای مختلف اعم از مادربورد ، کارت گرافیک ، کارت شبکه ، هارد دیسک ، CD یا DVD ROM ، کیبورد ، کارت صدا و … نصب و راه اندازی شده است. ویندوز برای اینکه به شما قابلیت مدیریت متمرکز این سخت افزارها را بدهد برای شما یک کنسول به نام Device Manager یا مدیریت دستگاه را در اختیار شما قرار داده است. Device Manager یک کنسول مدیریتی است که یک دید کلی از کلیه سخت افزارهای نصب شده بر روی سیستم عامل بصورت طبقه بندی شده را نمایش می دهد و به شما اجازه مدیریت هر یک از این سخت افزارها را می دهد. شما از طریق این کنسول می توانید پیکربندی های مختلفی که بر روی سخت افزارهای موجود بر روی ویندوز انجام شده است را مشاهده کرده و در صورت نیاز آنها را تغییر دهید ، تمامی درایورهای سخت افزارهای موجود در این قسمت قابل مدیریت هستند و شما می توانید براحتی درایور یک سخت افزار را فعال یا غیر فعال کنید. همچنین شما می توانید از طریق این کنسول شناسایی سخت افزارها توسط سیستم عامل را تعیین کنید ، بدین معنا که برای ویندوز تعیین کنید که وسیله های سخت افزاری جدید را شناسایی کنید یا شناسایی نکند. البته بحث در مورد Device Manager زیاد است اما ما سعی داریم در این مقاله تا حدودی شما را با این کنسول مدیریتی و نحوه استفاده از آن آشنا کنیم.

برای وارد شده به کنسول Device Manager شما می توانید از چندین روش استفاده کنید . در ابتدا می توانید با رفتن به control panel و انتخاب Device Manager وارد این کنسول شوید. روش دوم استفاده از کنسول مدیریتی کامپیوتر است که با وارد کردن دستور compmgmt.msc می توانید وارد این کنسول و در نهایت وارد Device Manager شوید . بهترین راه که راه مستقیم است ، استفاده از Shortcut این کنسول از طریق Run می باشد که با وارد کردن دستور devmgmt.msc می توانید بصورت مستقیم وارد این کنسول شوید. در عکس زیر روش های مختلف باز کردن این کنسول را مشاهده می کنید.

compmgmt Control_Panel_W8 Device-Manager

شیوه دسته بندی سخت افزارها در کنسول Device Manager

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، سخت افزارهای موجود بر روی سیستم بصورت طبقه بندی شده در Device Manager نمایش داده می شوند ، اگر می خواهید بدانید که سخت افزار مورد نظر شما در کدامیک از دسته بندی های بالا قرار گرفته است بایستی طبقه بندی آنها را خوب بشناسید تا یک راست به سراغ سخت افزار مورد نظر خود بروید ، در ادامه طبقه بندی هایی که در بالا مشاهده می کنید را تشریح خواهیم کرد :

 • Batteries: در این قسمت شما باطری هایی که توسط سیستم عامل ویندوز شناسایی شده اند را مشاهده می کنید ، توجه کنید که ممکن است هر یک از سخت افزارهای شما برای خود یک باطری داشته باشد و چندین باطری در اینجا به شما نمایش داده شود.
 • Bluetooth Radios: اگر از سخت افزارهای جانبی Bluetooth یا لپ تاپی استفاده می کنید که دارای قابلیت Bluetooth می باشد ، می توانید این تجهیزات را در این قسمت مدیریت کنید. تمامی ماژول های مربوط به Bluetooth در این قسمت به شما نمایش داده می شوند.
 • Computer: در اینجا مشخصات کلی سیستم به شما نمایش داده می شود که بر پایه و اساس پردازش های 32 بیتی طراحی شده است یا بر پایه و اساس پردازش های 64 بیتی ، برای مثال اگر در اینجا شما گزینه X64 را مشاهده کردید قطعا سیستم شما از پردازشگر 64 بیتی استفاده می کند.
 • Disk drives: تمامی دیسک درایو های نصب شده بر روی سیستم شما را نمایش می دهد . منظور همان هارد دیسک هایی است که بر روی سیستم شما نصب شده اند ، توجه کنید که هارد دیسک های اکسترنال نیز معمولا در این قسمت سیستم نمایش داده می شوند.
 • Display Adapters: در این قسمت کارت گرافیک نصب شده بر روی سیستم شما نمایش داده می شود . اگر مشکلاتی برای درایور کارت گرافیک خود دارید و تصاویر به درستی به شما نمایش داده نمی شوند ، اولین مورد بررسی این قسمت از تنظیمات می باشد.
 • DVD CD ROM Drives: نام این قسمت از سیستم عامل های قدیمی ویندوز برگرفته شده است و معمولا کمتر کسی در این روزها از CD استفاده می کنید. کلیه تجهیزاتی که دیسک خوان هستند و CD یا DVD را می توانند بخوانند در این قسمت قرار می گیرند ، توجه کنید که Blueray نیز در همین طبقه بندی قرار می گیرد.
 • IDE ATA ATAPI Controller: کنترلرهای مربوط به درایوهای دیسک سخت افزاری نصب شده بر روی سیستم را نمایش میدهد.
 • Imaging Devices : تجهیزاتی مانند وب کم و دوربین های جانبی در این قسمت نمایش داده می شوند.
 • Keyboards : همانطور که از نامش پیداست کیبوردهایی که بر روی سیستم نصب شده اند را نمایش می دهد.
 • Mice and other pointing devices : انواع تجهیزات اشاره گر اعم از ماوس ، صفحه لمسی و Pad در این قسمت نمایش داده می شود.
 • Monitors : تعداد و نوع مانیتورهایی که بر روی سیستم نصب می شوند را نمایش می دهد ، توجه کنید که شما قابلیت استفاده از چندین مانیتور در لحظه را ویندوز دارید.
 • Network Adapters : کارت شبکه های مختلف از قبیل کارت شبکه بیسیم ، کابلی ، بلوتوس و غیره در اینجا نمایش داده می شوند.
 • Processors : تعداد و نوع CPU های نصب شده بر روی سیستم را به شما نمایش می دهد.
 • Sound video and game controllers : تجهیزات کارت صدا و ضبط صدا و ویدیو در اینجا نمایش داده می شوند ، بعضا کنترلرهای بازی از جمله Joystick ها نیز در این قسمت به شما نمایش داده می شوند.
 • Universal Serial Bus controller : تجهیزات USB که به سیستم شما متصل شده اند در اینجا به شما نمایش داده می شوند.

روش استفاده از این کنسول

بعد از وارد شدن به کنسول Device Manager شما با تصویری مشابه آنچه در بالا می بینید روبرو خواهید شد. کلیه سخت افزارهایی که بر روی سیستم عامل شما نصب شده اند در اینجا بصورت لیست شده قابل مشاهده می باشند. مشخصات هر یک از این سخت افزارها را می توان بصورت جداگانه مشاهده کرد که شامل نام سخت افزارها ، جزئیات درایورهای نصب شده برای آن ، نصب و حذف آن و بسیاری دیگر از تظیمات مرتبط با سخت افزارها می شود. زمانیکه شما قسمتی از این تنظیمات سخت افزاری را تغییر می دهید ، سیستم عامل ویندوز بلافاصله تنظیمات خود را متناسب با تغییر انجام شده تغییر خوهد داد. برای مشاهده جزئیات هر یک از سخت افزارها کافیست بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

نکته مهم در اینجاست که تعداد Tab هایی که در Properties مشاهده می کنید بستگی به نوع سخت افزار شما دارد و فقط 3 Tab هست که در بین سخت افزارها بصورت مشترک وجود دارد که به ترتیب Tab های General ، Drivers و Details می باشند. General وضعیت سخت افزار مورد نظر را نمایش می دهد ، اگر در قسمت Device Details جمله This device is working properly را مشاهده کردید بدین معناست که دستگاه شما به درستی کار می کند. در Tab مربوط به Drivers شما همان مواردی را مشاهده می کنید که در راست کلیک کردن بر روی دستگاه در Device Manager مشاهده کردید با این تفاوت که گزینه ای به نام Rollback Drivers نیز به آن اضافه شده است. با استفاده از این گزینه شما می توانید در صورت بروز مشکل برای سخت افزار شما در صورت بروز رسانی درایور جدید نصب شده ، درایور را به حالت اولیه قبل از بروز رسانی برگردانید. شما می توانید با استفاده از Details تمامی جزئیات سخت افزاری این سخت افزار اعم از ID ها و بسیاری مشخصات دیگر را مشاهده کنید.

کدهای خطای Device Manage

برخی اوقات ممکن است وارد Device Manager شوید و با خطاهایی که برای دستگاه های مختلف وجود دارد مواجه شوید . توجه کنید که خطاهایی که در Device Manager مشاهده می کنید با خطاهایی که سیستم می دهد متفاوت هستند . اینگونه خطاها معمولا زمانی رخ می دهند که خطایی در درایورها وجود دارد و یا تداخلی در سخت افزارها پیش آمده است و یا سیستم دچار مشکلات سخت افزاری شده است. در صورت مواجه شدن با چنین خطاهایی باید توجه کنید که هر یک از آنها برای خود دارای یک کد خطا می باشد که از طریق آ ن شما می توانید مشکل پیش آمده را شناسایی و رفع کنید ، در ادامه لیستی از این شماره خطاها را مشاهده می کنید:

 • کد 1 = این وسیله پیکر بندی صحیحی نداشته است .
 • کد 3= درایور این وسیله ممکن است خراب شده باشد یا این وسیله را در زمانی که حافظه کم است اجرا کرده باشد.
 • کد 10= وسیله نمی تواند شروع به کار کند.
 • کد 12=وسیله نمی تواند به حد کافی منابع آزاد را برای استفاده ی خود پیدا کند.اگر میخواهید از این وسیله استفاده کنید باید یکی دیگر از وسایل دیگر را غیر فعال کنید.
 • کد 14 = وسیله تا زمان Restart شدن سیستم قادر به فعالیت نمی باشد.
 • کد 16=ویندوز قادر به شناسایی همه ی منابعی را که این وسیله استفاده می کند نیست.
 • کد 18=دوباره باید درایورها را برای این وسیله نصب کنید.
 • کد 19=ویندوز نمی تواند با این وسیله ی سخت افزاری شورع به کار کند. زیرا پیکربندی اطلاعاتی آن دچار اسیب شده شده است برای این منظور باید این وسیله را از حالت نصب خارج و دوباره نصب کنید.
 • کد21=ویندوز این وسیله را زدوده است.
 • کد 22= وسیله ی مورد نظر غیر فعال است.

[/toggle]

2-قدم دوم در حل مشکل این است که بررسی کنید که چه میزان فضای خالی در درایو سیستم عامل ویندوز باقی مانده است ، برخی از خطاهای صفحه آبی به دلیل عدم وجود فضای هارد دیسک مناسب بر روی درایور سیستم عامل به وجود می آیند ، سیستم عامل ویندوز حداقل 100 مگابایت فضای خالی نیاز دارد تا بتواند به درستی فعالیت کند ، اگر این فضا را در اختیار نداشته باشد ممکن است دچار مشکل و اختلال شود. پیشنهاد می کنم حداقل 15 درصد فضای دیسک خود را خالی نگه دارید. اینکار را براحتی با حذف چند فایل بدون استفاده از دسکتاپ خود می توانید انجام دهید.

3-قدم بعدی مشکلات مربوط به ویروس ها و کدهای مخرب است ، برخی از ویروس ها و کدهای مخرب می توانند بوت رکورد سیستم عامل که به Master Boot Record یا MBR معروف است را تخریب کنند و یا اینکه Boot Sector سیستم را آلوده کنند. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا آنتی ویروس خود را بروز کنید وسپس یک اسکن کامل از سیستم خود انجام دهید ، اگر سیستم بوت نمی شود می توانید از آنتی ویروس های رایگان قابل Boot استفاده کنید ، در این مقاله من در خصوص این نوع آنتی ویروس ها توضیح داده ام.

[toggle title=”زمانیکه آنتی ویروس شما ویروس را حذف نمی کند چکار کنیم ؟ ” state=”close” ]

threat-detected Virus Detected

خیلی از مواقع برای شما پیش می آید که نرم افزار آنتی ویروسی را بر روی سیستم خود نصب کرده اید اما دوستان شما زمانیکه یک Flash Memory به شما می دهند به شما می گویند که سیستم شما ویروسی هست و یا اینکه آنتی ویروس شما ویروس و کد های مخرب را شناسایی می کند اما نمی تواند آنها را حذف کند و فقط جلوی فعالیت بیشتر آن را می گیرد. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی شما بدون توجه به اینکه از چه نوع آنتی ویروسی استفاده می کنید چند کار را می توانید انجام دهید که در این مطلب می خواهیم در خصوص این موارد به شما توضیحاتی را ارائه کنیم :

1- همیشه در کنسول آنتی ویروس خود Automatic Update یا بروز رسانی خودکار را فعال کنید تا هر روز جدیدترین بسته های امنیتی در خصوص مقابله با کدهای مخرب برای شما دانلود و نصب شود. با استفاده از این قابلیت شما دیگر مطمئن هستید که در مقابل جدیدترین نوع ویروس هایی که در اینترنت و شبکه پخش می شوند ایمن شده اید. با اینکار آنتی ویروس شما ضمن دریافت جدیدترین بسته های امنیتی ، امکانات جدیدی که توسط شرکت تولید کننده آنتی ویروس ارائه شده است را نیز دریافت می کند. توجه کنید که برخی از آنتی ویروس ها از طرف شرکت های سازنده کشور ایران را تحریم کرده اند و شما نمی توانید آنها را بصورت آنلاین بروز رسانی کنید. سعی کنید از آنتی ویروسی استفاده کنید که به سادگی و بدون تحریم بتواند خود را بروز کند. اگر از آنتی ویروس های شرکت مایکروسافت استفاده می کنید براحتی می توانید با استفاده از قابلیت Automatic Update ویندوز این بسته ها را دریافت کنید و نیازی با انجام تنظیمات برای آنتی ویروس نمی باشد این بسته های بروز رسانی بصورت Definition Update از طریق ویندوز دریافت می شود.

2-اگر از آنتی ویروسی استفاده می کنید که بصورت آنلاین بروز یا Update نمی شود می توانید از وب سایت تولید کننده آنتی ویروس بسته های امنیتی روز را بصورت رایگان دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید ، به این روش بروز رسانی آفلاین یا Offline Update می گویند که اکثر تولید کننده آنتی ویروس این قابلیت را در محصولات خود دارند. معمولا این بسته های بروز رسانی آفلاین بصورت بسته های نرم افزاری قابل اجرا با پسوند exe ارائه می شوند و به سادگی و با چند کلیک ساده نصب می شوند. این بسته ها معمولا بصورت روزانه یا هفتگی بر روی وب سایت شرکت تولید کننده آنتی ویروس قرار میگرند. برای محصولات آنتی ویروس مایکروسافت شما می توانید از سایت دانلود مایکروسافت در قالب یک Definition Update برای Windows Security Essentials این بسته های بروز رسانی را دانلود و نصب کنید.

3-اگر آنتی ویروس شما ویروس هایی را شناسایی می کند اما قادر به حذف آنها نیست و فقط جلوی فعالیت آنها را می گیرد راهکارش استفاده از آنتی ویروس های Live ای است که قابلیت Boot شدن دارند و هارد دیسک شما را بصورت آفلاین اسکن می کنند ،این نوع آنتی ویروس ها براحتی بر روی CD یا USB نصب می شوند و بعد از قرار دادن از Boot سیستم می توانند یک اسکن کامل از سیستم شما را انجام دهند ، با توجه به غیر فعال بودن ویروس ها در این حالت این آنتی ویروس ها براحتی می توانند ویروس ها را شناسایی و آنها را حذف کنند. برخی اوقات پیش می آید که بعد از شناسایی ویروس ها در این حالت به دلیل حذف شدن فایل های سیستمی ، سیستم عامل شما نمی تواند به درستی Boot شود ، در این حالت یک Repair سیستم عامل شما را به حالت روز اول باز می گرداند. شما می توانید یکی از این نوع آنتی ویروس ها را که به اسم Windows Defender Offline معروف است را از وب سایت مایکروسافت به صورت رایگان دانلود و استفاده کنید.

4-در صورتیکه هر یک از موارد بالا پاسخگوی نیاز شما نبود ، نرم افزار آنتی ویروس خود را عوض کنید و محصول دیگری که ویروس مذکور را شناسایی می کند را نصب کنید. ممکن است شرکت تولید کننده آنتی ویروس شما هنوز بسته های امنیتی متناسب با ویروس موجود بر روی سیستم شما را ارائه نکرده باشد اما شرکت دیگری اینکار را کرده باشد. شما می توانید نوع ویروس را در اینترنت جستجو کرده و بر اساس آن آنتی ویروسی که آن را تشخیص و حذف می کند را استفاده کنید.

[/toggle]

4-قدم بعدی این است که تمامی Update ها و Service Pack هایی که مایکروسافت برای سیستم عامل شما ارائه داده است را دانلود و نصب کنید ، اینکار براحتی با فعال کردن Automatic Update در control panel ویندوز انجام می شود ، مایکروسافت معمولا برای سیستم عامل های خود بعد از انجام تحقیقات بسته های بروز رسانی را ارائه می کند که خطاهای صفحه آبی یا Blue Screen را درست می کنند.

5-قدم بعدی دانلود و نصب آخرین بروز رسانی های درایورهای سخت افزاری روی سیستم شماست ، درایورها نیز از طرف شرکت سازنده معمولا هر چند وقت یکبار بروز رسانی می شوند ، معمولا دلیل اصلی بروز مشکلات Blue Screen همین درایورهای قدیمی و بروز نشده هستند.

6-همیشه و در همه حال لاگ های سیستم را از Event Viewr بررسی کنید که اگر خطا یا هشداری مشاهده می شود بر اساس Event ID مربوطه بتوانید دلیل بروز مشکل را شناسایی و آن را برطرف کنید ، طبیعی است که هر کد خطایی دارای یک سری مشخصات می باشد که بر اساس آن می توانیم به مشکل اصلی پی ببریم.

7-قدم بعدی که بسیار مهم نیز هست برگرداندن تنظیمات BIOS سیستم به حالت پیشفرض است. انجام تنظیمات اشتباه در BIOS و همچنین OverClock کردن سیستم می تواند از دلایل مهم بروز خطاهای Blue Screen باشد. تنظیماتی مثل تغییرات ولتاژ ، بهینه سازی فضای RAM و سرعت آن و سرعت Clock از مهمترین مواردی هستند که بایستی آزمایش شوند.

8-مطمئن شوید که تمامی سخت افزارهای نصب شده بر روی سیستم بر روی بورد سخت افزاری درست نصب شده اند ، شل بودن یک سخت افزار و یا کابل می تواند باعث بروز خطاهای صفحه آبی شود ، ترجیحا تمامی کابل ها را بررسی کنید که متصل باشند ، اسلات های RAM سیستم را بررسی کنید که سفت و سخت قفل شده باشند و از نظر اتصال بدنه نیز سخت افزارها را یک بررسی کلی انجام دهید.

9-یکی از موارد مهم در بروز Blue Screen خطاهای مربوط به حافظه RAM سیستم و هارد دیسک سیستم است که بایستی آزمایش شوند ، شما براحتی می توانید با جایگزین کردن هارد دیسک و RAM و تست مجدد سیستم بررسی کنید که آیا مشکل از هارد دیسک است یا RAM سیستم ، اینکار را می توانید با ابزارهای QC نیز انجام دهید.

10-میان افزار یا Firmware مربوط به BIOS سیستم خود را بروز کنید. در برخی اوقات نسخه های BIOS قدیمی می تواند باعث بروز خطاهای صفحه آبی بشوند ، اینکار را براحتی می توانید از طریق راهنمای مربوطه انجام دهید.

خوب در این مقاله شما با انواع حالت های رفع اشکال مربوط به خطاهای صفحه آبی یا lBlue Screen آشنا شدید ، هر چند باز هم این موارد ممکن است نتواند مشکل را حل کند اما معمولا مشکلات افراد در همین ده مورد خلاصه می شود.

درباره نویسنده

فناوری اطلاعات و ارتباطات بخشی از زندگی من است و علاقه به آموزش و خدمت به ایران عزیز در هدف برنامه هام است.شادی از آن لحظه های شما ...

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. الناز نیکزاد

  تکمیل نوشتین
  خیلی ممنون که زود جواب دادین مشکل حل شد .
  من که مشتری همیشگی سایت شدم

  1. شاهدی

   خواهش میکنم .
   بعلت اینکه این مقاله توسط کثیری از کاربران درخواست شده بود ارسال گردید و با ایمیل مستقیم پاسخ داده نشد .

قسمت نظرات بسته است